Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 13.04.2010 20:09:13 

Twilight

Knihy Twilight

Stephanie Mayerová - Twilight Sága

 
                     Twilight Sága je úžasná vášnivá, romantická, sci-fi fantasy o láske dievčaťa a upíra, o smrti, nebezpečenstve, umieraní, vlkodlakoch, ďalších upíroch a ťažkých životných rozhodnutiach. V 37 krajinách sveta populárna, v Amerike bestseller najmä medzi teenagerskými čitateľkami, tak populárna, že autorka knihy Stephanie Meyerová napísala až 4 knihy - Twilight (2005), New Moon (2006), Eclipse (2007) a Breaking Dawn (2008), nedávno mal premieru prvý film (filmová adaptácia prvej knihy Twilight, a chystá sa druhý film podľa druhej knihy).
 
 
 
                     Na Slovensko prinieslo knižnú ságu Twilight vydavateľstvo TATRAN, v roku 2008 vydalo slovenské preklady prvých dvoch kníh - prvú pod slovenským názvom Súmrak (Twilight) a druhú pod názvom Nov (New Moon)
 

Súmrak (Twilight)

Originál: Stephanie Meyer: Twilight; Little, Brown and Company, 2006;
slovenský preklad: Stephanie Meyerová: Súmrak, vydavateľstvo TATRAN, 2008; 
český preklad: Stmívání, vydavateľstvo Egmont, 2008

 
 
 
 
                          Súmrak (Twilight) je prvá kniha zo série Twilight od americkej spisovateľky Stephanie Meyerovej. Krátko po vydaní sa stala hitom medzi americkými teenagerkami, ktoré si ľúbostný fantasy príbeh mladého dievčaťa a mladého krásneho šarmantného upíra ihneď zamilovali. 

                         
                          Isabella (Bella) Swanová sa s otcom sťahuje do mestečka Forks v štáte Washington (severo-západ USA, tam hore na mape       nad Kaliforniou a pod Kanadou). Vo Forks stále prší a pre Bellu je to najnudnejšie a najbeznadejnejšie miesto na svete, až dokým nestretne
v škole tajuplného a strašne príťažlivého chalana Edwarda Cullena, ktorý jej zmení život. Edwardovi sa darilo úspešne tajiť svoju upírsku osobnosť až do príchodu Belly, zamiluje sa do nej a vzniká najromantickejší, najvášnivejší fantasy príbeh aký kedy bol napísaný.
O tom, že Twilight je fakt obľúbený svečí aj to, že vyšli ďalšie tri knihy, mal premiéru prvý film (filmová adaptácia prvej knihy) a pripravuje sa druhý film.
 
 
 
 
Vyjadrenia spisovateľky Stephanie Mayerovej:
 
PÍSANIE KNIHY – Stephenie Meyer

„Presne si pamätám dátum, kedy som začala písať Twilight, pretože to bol tiež prvý deň plaveckých lekcií mojich detí. Takže môžem s určitosťou povedať, že to všetko začalo 2. júna 2003. Do tej doby som nenapísala nič okrem niekoľko málo kapitol, s ktorými som sa ďaleko nedostala, a už vôbec nie od narodenia môjho prvého syna, pred šiestimi rokmi.

Prebudila som sa (toho 2. júna) z veľmi živého sna. V mojom sne viedli dvaja ľudia veľmi vášnivú debatu na lúke uprostred lesa. Jedným z tých dvoch bolo úplne priemerné dievča. Ten druhý bol fantastický, nádherný a žiarivý a bol to upír. Diskutovali spolu o problémoch tkvejúcich v skutočnostiach, že a) obaja boli do seba zamilovaní, zatiaľ čo b) on, ako upír, bol sčasti zaujatý vôňou jej krvi a bolo pre neho zložité sa udržať, aby ju okamžite nezabil. Hlavným prepisom môjho sna je v knihe kapitola 13.

   

Hoci som mala na práci milión iných vecí (napr. príprava raňajok pre hladné deti, obliekanie a výmena plienok smutných detí, nájdenie plaviek, ktoré si nikto z nich nikdy nedáva na svoje miesto apod.), zostala som v posteli a premýšľala o sne. Bola som tak zaujatá príbehom bezmenného páru, že sa mi úplne protivila predstava, že by som ho mala zabudnúť; bol to druh sna, ktorý vás núti zavolať kamarátke a nudiť ju detailným popisom. Totiž ten upír bol tak sakramentsky krásny, že som nechcela stratiť jeho obraz. Neochotne som nakoniec vstala a urobila neodkladné veci a potom som všetko, čo mohlo počkať, odložila a sadla si k počítaču a písala – to bolo niečo, čo som neurobila tak dlho, že som premýšľala, prečo som si robila starosti. Ale nechcela som stratiť ten sen, takže som napísala toľko, koľko som si dokázala zapamätať, a postavy som nazvala „on“ a „ona“.

Od tej chvíle neuplynul jediný deň, kedy by som niečo nenapísala. Počas zlých dní som napísala iba jednu alebo dve stránky; počas dobrých dní som zase dokončila kapitolu a potom ďalšiu. Väčšinou som písala v noci, keď šli deti spať, takže som sa mohla sústrediť na dlhšiu dobu než 5 minút bez toho, aby ma niekto rušil. Začala som od scény na lúke a písala až do konca. Potom som sa vrátila na začiatok a písala až do chvíle, kedy to do seba zapadlo. O tri mesiace neskôr som bola hotová.

Chvíľu mi trvalo než som našla mená pre moju anonymnú dvojicu. Pre môjho upíra som sa rozhodla použiť meno, ktoré bolo kedysi považované za romantické, ale behom rokov stratilo na popularite. Pán Rochester Charlotty Bronteovej a pán Ferrars Jane Austenovej boli postavy, ktoré ma zaviedli k menu Edward. Skúšala som, ako to bude fungovať, a zistila, že to skvele zapadlo. S mojou hlavnou hrdinkou to však bolo horšie. Nič, čím som ju pomenovala, nebolo to pravé. Potom, ako som s ňou strávila toľko času, som ju mala rada ako vlastnú dcéru, a žiadne meno pre ňu nebolo dosť dobré. Nakoniec, inšpirovaná tou láskou, som jej dala meno, ktoré som si schovávala pre svoju vlastnú dcéru, ktorá sa nikdy neukázala a bolo nepravdepodobné, že ho ešte niekedy dostane: Isabella. Konečne! Edward a Bella boli pomenovaní. Pre zvyšok postáv som urobila veľa prieskumov v starých sčítacích listinách a hľadala obľúbené mená vtedajšej doby, v ktorej sa narodili. Niekoľko maličkostí: Rosalie bola pôvodne „Carol“ a Jasper bol pôvodne „Ronald“. Tie nové mená mám však oveľa radšej, ale občas sa mi podarilo do príbehu napísať Carol alebo Ron. To ľudí, ktorí čítali tieto moje hrubé náčrty, skutočne miatlo.

Pri výbere lokality som vedela, že potrebujem nejaké smiešne daždivé miesto. Zapla som si Google, rovnako ako to bolo pri všetkých mojich hľadaniach a pátraniach, a hľadala miesto v USA s veľkým množstvom zrážok. Vykľulo sa z toho Olympic Peninsula v štáte Washington. Vybrala som si mapu tejto oblasti a študovala ju, hľadala niečo malé, niečo zastrčené, obklopené lesmi… A tam, presne tam, kde som chcela, aby to bolo, bolo malé mestečko Forks. Nemohlo by byť lepšie, keby som ho pomenovala sama. Na Gooogli som hľadala nejaké obrázky tohto miesta. Pri tomto prieskume som objavila rezerváciu La Push, domov kmeňa Quileutov. Príbeh Quileutov je fascinujúci a pár fiktívnych členov tohto kmeňa sa rýchlo stalo podstatnými aj pre môj príbeh.

Celú tú dobu boli Bella a Edward doslova hlasmi v mojej hlave. Jednoducho nedokázali zavrieť pusu. Zostávala som hore, ako som len dlho dokázala, a snažila sa všetky tie veci v mojej hlave napísať na papier a potom som sa vyčerpaná plazila do postele, len aby mi v hlave vyvstala ďalšia ich konverzácia. Nenávidela som predstavu, že by som mala niečo z toho zabudnúť, takže som hneď vstala a zamierila späť k počítaču. Nakoniec som si dala pero a notebook vedľa postele, aby som si zapisovala poznámky, takže som mala celkom zaujímavé spanie. Každé ráno bolo vždy vzrušujúcou výzvou pokúšať sa rozlúštiť veci, ktoré som v tme načmárala na papier.

Behom dňa som sa vôbec nedokázala držať ďalej od počítača. Keď som musela sedieť na lekciách plávania, vonku bolo na slnku v 46 °C, mala som v hlave toľko zápletiek a námetov, že keď som prišla domov, nedokázala som písať dosť rýchlo. Bolo to typické arizonské leto, horúce, slnečné, horúce a horúce, ale keď si spätne spomeniem na tie tri mesiace, pamätám si dážď a chlad, zelenú farbu, akoby som skutočne strávila leto v Olympijskom dažďovom lese v okolí Forks.

Keď som dokončila hlavný príbeh knihy, začala som písať epilógy… veľa epilógov. To ma nakoniec doviedlo k záveru, že som nebola pripravená nechať svoje postavy odísť, a začala som pracovať na pokračovaní. Medzitým som pokračovala vo veľmi fanatickej snahe vydať Twilight ako knihu.

Moja staršia sestra Emily bola jediná, kto presne vedel, čo chystám. V júni som jej začala posielať kapitoly hneď, ako som ich dokončila, a ona sa čoskoro stala mojím povzbudzujúcim tímom. Stále ma kontrolovala, či mám už pre ňu niečo nové. Bola to Emily, kto prvý navrhol, že by som sa mala pokúsiť Twilight vydať. Bola som týmto faktom tak prekvapená, že som skutočne dokončila celú knihu a rozhodla sa do nej pozrieť.“ 
 
     

CESTA K VYDANIU

„Zjednodušene povedané som bola, čo sa týka vydávania kníh, naivná. Myslela som si, že to funguje takto: vytlačíte kópiu svojej knihy, zabalíte ju do hnedého papiera a pošlete do vydavateľstva. Ha ha ha, to je ten ideálny variant. Prirodzene som začala surfovať na nete a postupne zisťovala, že toto nie je cesta, ako sa to robí. Celé vybavovanie s prosebnými listami, literárnymi agentmi, bežnými návrhmi vs. exkluzívnymi návrhmi, synopsy, atd. To všetko bolo neskutočne zastrašujúce a ja som to takmer vzdala. Rozhodne to nebola viera v môj úchvatný talent, ktorá ma donútila pokračovať; podľa mňa to bolo preto, že som tie postavy milovala príliš a ony boli pre mňa príliš skutočné, takže som chcela, aby ich poznali aj ostatní ľudia.

Zaregistrovala som sa na WritersMarket.com a zostavila si zoznam malých vydavateľov, ktorí akceptovali nevyžiadané návrhy a pár literárnych agentúr. V tej dobe sa mi tiež moja mladšia sestra Heidi zmienila o internetovej stránke Janet Evanovichovej. V jej sekcii otázok a odpovedí Janet zmieňovala Writers House, medzi pár ďalšími, ako „skutočnú vec“ vo svete literárnych agentúr. Writers House boli tiež na mojom vlastnom zozname ako najžiadanejší a tiež ako najmenej pravdepodobní.

Poslala som vyše 15 ponúk. Jediné odmietnutie, ktoré ma skutočne bolelo, bolo od malej agentky, ktorá si v skutočnosti prečítala iba prvú kapitolu pred tým, než po mne hodila sekerou. Toto najhorší odmietnutie prišlo potom, čo mi Little Brown ponúklo zmluvu, takže som sa tým až tak netrápila.

Veľký zlom nastal v podobe asistentky Writers House menom Genevieve. Nedochádzalo mi to, až neskôr som zistila, aké šťastie som mala. Ukázalo sa, že Gen nevedela, že 130 000 slov je čertovsky veľa slov. Keby vedela, že 130 tis. slov odpovedá 500 stránkam, možno by si ani nevyžiadala knihu na prečítanie. Ale ona to nevedela a vyžiadala si prvé tri kapitoly. Bola som nadšená, že som dostala kladnú odpoveď, ale tiež som mala trochu obavy, pretože som cítila, že začiatok knihy nie je tou najsilnejšou časťou. Odoslala som prvé tri kapitoly a o niekoľko týždňov neskôr som dostala odpoveď. Bol to veľmi krásny list. Vrátila sa v texte a dvakrát podčiarkla časť, kde napísala, ako veľmi si tie prvé tri kapitoly užila a požiadala ma o celý rukopis. To bola tá chvíľa, kedy som zistila, že konečne uvidím Twilight v tlači, a skutočne jeden z najšťastnejších momentov v celom mojom živote. Kričala som od radosti.

Mesiac nato, ako som odoslala rukopis, som dostala telefonát od Jodi Reameraovej, literárnej agentky, ktorá chcela zastupovať moju knihu. Moje šťastie bolo nevýslovné, pretože Jodi je tak trochu zvláštna. Nemohla som skončiť v lepších rukách. Ona je čiastočne právnik, čiastočne ninja (práve teraz pracuje na získaní čierneho opasku, bez srandy), vážne úžasná editorka a dobrá kamarátka.

Jodi a ja sme pracovali dva týždne na tom, aby Twilight dostal nejaký tvar, kým ho pošleme vydavateľom. Prvá vec, na ktorej sme pracovali, bol názov, ktorý začínal ako Forks. Potom sme vyleštili niekoľko drsných miest a Jodi to rozoslala do deviatich rôznych vydavateľských domov. Zase ďalšie bezsenné noci, ale našťastie to netrvalo dlho.

Megan Tingleyová z Megan Tingley Books si prečítala Twilight behom leta a vrátila sa k Jodi s návrhom tak ohromným, že som si úprimne myslela, že ma Jodi ťahá za nos – zvlášť v tej časti, kde odmietla ponuku a žiadala viac. Výsledok bol taký, že na konci dňa som sa snažila spracovať informáciu, že nielen moja kniha bude vydaná jedným z najväčších vydavateľov tohto žánru v krajine, ale tiež že mi za to zaplatí. Dosť dlhú dobu som bola presvedčená, že to bol skutočne iba krutý účinný žart, ale nedokázala som si predstaviť, kto by šiel do takého extrému, aby zahral podvod na tak bezvýznamnej, malej ženskej v domácnosti.

A tak sa stal v priebehu šiestich mesiacov Twilight snom, príbehom a aj knihou.“

 
 
 
Zaujímavosti o knihe:

•  Film TWILIGHT je nakrútený podľa prvej zo štyroch kníh Twilight ságy od Stephenie Meyer
•  Kniha je napísaná strhujúcim štýlom, ktorý vám nedovolí pustiť ju z ruky 
•  slovenské vydanie prvej časti pod názvom Súmrak vyšlo vo vydavateľstve Tatran 27.augusta 2008, druhá časť Nov v novembri 2008 a               tretia Zatmenie predbežne v máji 2009
•  v USA si jednu z kníh kúpilo už viac ako 5.5 mil. fanúšikov, celosvetovo sa predalo 25 miliónov výtlačkov v 37 krajinách
•  TWILIGHT sága sa už 65 týždňov drží v rebríčku najpredávanejších kníh podľa New York Times Bestseller 
•  Štvrtá kniha zo série TWILIGHT - BREAKING DAWN, dosiahla predajnosť 1.3 mil. kusov za prvých 24 hodín, čím vytvorila rekord predajnosti    za prvý deň
•  Kniha patrí medzi bestsellery USA Today’s už 103 týždňov, 6 týždňov bola prvá


 
 
 
TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok