Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 13.04.2010 20:09:13 

Twilight

Robert Pattinson (Edward Cullen)
 

ROBERT THOMAS PATTINSON

 
 
 
 
 
Vek: má 23 rokov
Skutočné meno: Robert Thomas Pattinson
Dátum narodenia: 13. mája 1986
Miesto narodenia v: Londýn, U.K.
Výška: 185 cm
Znamenie: býk
Čínske znamenie: tiger
 
 
Robert Pattinson sa narodil 13. mája 1986 v Londýne, žije v Barnes (štát Severná Dakota), kde chodil aj na strednú. Neskôr navštevoval Súkromnú harrodskú školu v Londýne. Jeho otec, Richard, sa živí vývozom áut z USA, vždy chcel mať z Roberta herca.

Keď boli spolu v nejakej reštaurácii a okolo prešla skupinka dievčat, Robertov otec sa ich opýtal, odkiaľ idú a keď mu povedali, že z dramatického krúžku, obrátil sa na syna a povedal mu, že to je presne to, kde by mal byť aj on. Má dve sestry - Lizzy a Victoriu, na ktoré prezradil, že ho do 12 rokov obliekali ako dievča a volali ho Klaudia! Dvanástka bol vraj prelomový bod, kedy nastúpil do zmiešanej školy, objavil gél na vlasy a všetko sa už uberalo správnym smerom:-). 

Mimochodom, prvýkrát sa bozkával, keď mal 12. Presne v tom veku kradol všetkým spolužiakom desiaty a bol aj vylúčený zo školy! V škole si nikdy nerobil úlohy a školské práce priam z duše neznášal, hoci na učiteľov ťažké srdce ani nemal, v podstate ich mal aj rád. V desiatich roznášal noviny, tak si zarobil 10 libier za týždeň, sám vraví, že bol vtedy až do 15-ky posadnutý zarábaním peňazí. To sa ale zmenilo, pretože dnes hovorí, že najradšej by pracoval zadarmo, lebo neznáša peniaze. Ešte keď bol známym len vďaka filmu Harry Potter a Ohnivá čaša, uviedol ako skúsený športovec, že rád snowboarduje, lyžuje a hrá futbal, aj keď dnes sú pre neho atraktívnejšie šípky, karty či bazén. Šepká sa, že zabŕdol snáď do každého športu, napríklad aj do atletiky. Za svoj idol považuje Jacka Nicholsona. Každú jednu črtu na ňom má rád. Kedysi sa dokonca pokúšal správať a tváriť sa ako on, obliekať sa tak a mať rovnaký akcent. Všetko robil tak ako on. „Nevedel som sa odlepiť,“ priznáva. Hudba sa nemôže vynechať, ak hovoríme o jeho koníčkoch. Hrá na klávesy, gitaru a pôsobí v skupine s názvom Bad Girls (Zlé dievčatá), kde speváčkou je jeho sestra Lizzy Pattinson. Ich hudba by sa dala prirovnať k Led Zeppelin. 

Všestrannosť dokazuje aj tým, že okúsil i modeling. Tu vystupoval pod celým menom - Robert Thomas Pattinson. Ktovie, možno bol ovplyvnený aj svojou mamou, tá totiž robí pre jednu modelingovú agentúru. Jeho herecké začiatky však siahajú do amatérskeho divadla v Barnes, keď mal 15 rokov. Po úlohe náhradníka vo filme Tess prišli prvé skutočné role vo filmoch. Vtedy začal hrať aj v amatérskej verzii hry Macbeth v jednom zo starších umeleckých centier v Londýne. Prvýkrát robil na veľkom projekte v 17-ke. Bolo to prvý raz, čo odišiel z domu, a v južnej Afrike strávil až tri a pol mesiaca! Bolo to tam pre neho prvý mesiac také ťažké, hovorí, že sa správal ako hlupák, vkuse pil kávu a všetkým nakecal, že má 24. Menšie role mal aj vo filmoch Kráľovstvo prsteňa („Ring of the Nibelungs“, 2004) či Trh márnosti („Vanity Fair“, 2004, v réžii Mira Nair), no jeho scény boli vymazané a objavili sa len na DVD... Dostal aj ponuku zahrať si vo filme „The Woman Before“ (2005), ale úlohu mu napokon vyfúkol Tom Riley. Ešte v roku 2003 stretol režiséra Mika Newella, ktorému sa Robert ako jediný hodil na úlohu do jeho filmu, a tak mu hneď o týždeň zavolal. 
[img=http://www.fantasy-svet.net/pt/R1.jpg-center]
Konečne koncom roka 2005 sa mu teda podarilo presadiť sa, a to v úlohe Cedrica Diggoryho vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša. Hovorí, že odkedy hrá, všetko je trochu šialené. Kým sa do toho totiž dostal, trochu to trvalo. Ale Harry Potter ho správne nakopol a pomohol mu spraviť obrovský krok vpred. Krátko po tom ho Times Online vyhlásilo za „britskú hviezdu zajtrajška“ aj kvôli jeho prenikavému šarmu a obľúbenosti (samozrejme, najmä v kruhoch ženskej populácie). Dokonca sa už začínalo hovoriť o druhom Jude Lawovi (charizmatický britský herec, známy ako milovník žien s povesťou zlého chlapca). 

V roku 2007 sa mu dostalo cti získať čestné miesto na zozname členov hnutia The Coterie, kde bola aj princezná Diana! Hrá v dosiaľ nedokončenom krátkom filme „The Summerhouse“, úlohu má tiež v britskej komédii „How To Be” a v snímke „Ashes“ (kde si zahral postavu Salvadora Daliho), ten by mal vyjsť v roku 2009. Onedlho zahviezdi aj v ďalšom filme o upíroch: „After dark“. Čo sa týka jeho modelingovej kariéry, v roku 2007 robil reklamnú kampaň pre Hackett, značku, ktorá je známa po celom svete, má vysokú kvalitu a zahŕňa oblečenie pre mužov, deti, tak ako aj doplnky. V tom istom roku mu teda šťastie fakt prialo! Summit Entertainment totiž vyhlásilo, že Pattinson si zahrá Edwarda Cullena vo filme Twilight, podľa predlohy knihy Stephenie Meyerovej o upíro-ľudskej romanci s tým istým názvom. Pre túto rolu letel Robert za režisérkou Catherine Hardwicke až k nej domov, kde on a Kristen Stewart (Bella Swan) zahrali „Love scene“, ktorá sa odohráva na lúke, na Catherininej posteli! Film sa dostal pred divácke oko 21. 11. 2008. Bola to prvá americká vec, na ktorej mal možnosť robiť. Priznal, že keď šiel do Portlandu dva mesiace pred tým, než začali točiť, s nikým nekomunikoval. Veľmi sa sústredil na prácu, nevychádzal ani von. Nakoniec si začal uvedomovať, že to pre ostatných môže vyznieť veľmi čudne, to bol teda akýsi zlom. Spočiatku sa mnohí znepokojovali o zahratie tejto úlohy, perfektného, pritom záhadne hrôzostrašného Edwarda. Ako vraví „najhoršia vec je, že mi je fuk, či niekto povie, že som zlý herec, ale ak niekto povie: heej, ten je škaredý, reagujem ako „aha... naozaj?““ Priznal, že dlho premýšľal, ako Edwarda zahrať bez toho, aby to vyznelo smiešne, alebo aby to bolo trápne. A keďže je celá kniha písaná z Bellinej perspektívy, dá sa viac domýšľať a pretvárať v prípade Edwarda. „Ten môže byť vlastne hocikým, môže byť aj mimozemšťanom, tam ide skôr o ten vzťah medzi nimi,“ dodáva Robert. 
[img=http://www.fantasy-svet.net/pt/R2.jpg-center]
Zatiaľ po ostrých kritikách na jeho osobu niet ani stopy, zato skalných fanúšičiek pribúda neúrekom! Vďaka Yahoo mu prischlo „Top lámač ženských sŕdc roka 2008“, časopis Rolling Stone Magazine mu zas uštedril pomenovanie „Najsenzačnejší herec v roku 2008“, nuž, čo dodať, niečo na tom bude. Mimochodom, možno neviete, ale pre film Twilight naspieval dve piesne: „Never Think“ a „Let Me Sign“. A možno aj v týchto dňoch maká tento pán dokonalý na „Parts Per Bilion“, o ktorého scenári hovorí ako o „jednom z najlyrickejších textov, ktoré kedy prečítal“, takže sa môžeme tešiť. 

Hoci vraj, ako sám tvrdí, chyby má, napríklad priznal, že s jeho pamäťou to veru ružovo nevyzerá, musí si všetko opakovať najmenej tisíckrát, aby si to zapamätal, to je jediný spôsob, ako sa niečo naučiť. 
Má tiež zvláštny druh fóbie: bojí sa, že ho raz zrazí auto. Bojí sa dokonca aj chodiť cez cesty! Má z toho hrôzu pred očami. Tiež priveľa kecá a okrem iného povedal, že sa cíti byť aj nezrelý, no v akej súvislosti to teda myslel, fakt nik netuší. Jedno je isté: jeho kamoši ho berú takého, aký je, to je predsa najdôležitejšie. Tí ho, mimochodom, volajú Patty (skratka z priezviska Pattinson), Rob alebo Rpattz. Za svojich blízkych priateľov považuje svojich kolegov z Harryho Pottera a Ohnivej čaše: Stanislava Ianevského (hral Viktora Kruma), či Katie Leung (Čcho Čchangová). O samotnom Danielovi Radcliffovi sa vyjadril, že ten by mu teda mohol fakt hocikoho ukradnúť a keby bol babou, asi by si vybral práve Daniela:-). Poznámka na Emmu Watson (Hermiona Grangerová) bola tiež pozoruhodná: „Je fakt uletená. Vyzerá oveľa staršia, než v skutočnosti je. Kedysi mi naháňala strach, no snažil som sa na ňu urobiť dojem. Je veľmi, veľmi inteligentná!“ 

Mimochodom, čo sa týka Harryho Pottera, Robert sa musel kvôli úlohe Cedrica naučiť aj potápať! Pokiaľ túto úlohu nedostal a neprišiel na casting, nečítal ani jednu z kníh o Potterovi! Hneď ako ho však vybrali, tak štvrtý diel doslova zhltol za dva dni. Rád tiež hltá škoricové cereálie, zbožňuje coca-colu a Youtube. 

Priznal, že keď šiel vyniesť smeti, zistil, že tam bolo asi 300 plechoviek od koly, pritom si ani poriadne nepamätal, kedy to všetko už len kúpil. Prekvapivé je, že jeho dream job je byť klaviristom! To však neznamená, že herectvo rád nemá. Priznáva, že si niekedy povie: „Sakra, dočerta s hraním, no potom si predstavím ako pracujem niekde v obuvi... Herectvo je skutočne cool“. 

Čo sa hudby týka, z rapu počúva Eminema, z blues Johna Lee Hookera a Elmore Jamesa. Čo by teda asi nik nepovedal, za úžasný považuje film Pipi Dlhá Pančucha! Okrem iného si rád pozrie aj American Idol a X Faktor. Priznal, že ako dieťa zbožňoval rozprávku s rapperom MC Hammerom, volalo sa to „Hammertime“ a okomentoval to ako niečo geniálne, čomu sa už tak ľahko niečo nevyrovná. 

Jedným z jeho srdcoviek je aj americký film „Willow“ (1988), v ktorom zahviezdil Warwick Davis. Známe meno? Ani nie? V Harrym Potterovi hral najmenšieho profesora čarovania a vedúceho fakulty Bystrohlavu – Filiusa Flitwicka. Je teda jasné, že Robert bol dosť mimo, keď sa s ním mohol naozaj zoznámiť. 

Sláva naozaj ponúka napĺňanie snov. A čo vraví tento 1,85 metra vysoký týpek s modro-sivými očami na baby a vzťahy? „Vždy ma šokovali ľudia, ktorých som priťahoval. Je to kompletne divné. Všeobecne síce mám rád šľahnutých ľudí, ale v podstate je to asi moja výsada.“ Na spriaznené duše verí, aj keď by pre neho bolo desivé nájsť tú svoju spriaznenú dušu hneď, keď je človek mladý, lebo vtedy to určite pokašle. Povedal, že nechápe, prečo sa niekedy chová tak a nie inak. Napríklad v kine, keď je na filme sám, sústredí sa naň na 100%, ale ako náhle je na rande alebo jednoducho s druhým človekom, do dvoch minút začne šomrať, že je to blbosť, že by mali radšej ísť preč... Hmm, čím to asi bude :-)? A ako sa Robert vyrovnal so slávou, ktorú mu jeho zamestnanie prinieslo? Nehovorí sa o ňom v súvislosti s namyslenosťou alebo s niečím podobným, takže už len to hovorí za seba. Je pre neho dokonca doteraz zvláštne, keď si niekto vypýta autogram. Samozrejme, nie v zlom. „Keď som len tak bezcieľne blúdil po Londýne, dvaja muži, mohli mať tak okolo 30 rokov, prišli za mnou a pýtali si autogram. Vtedy som sa cítil naozaj hrdý. Spravili sme nejaké fotky a oni odišli. Ešte v ten deň sme na seba asi trikrát narazili! A každý jeden raz som videl rešpekt v ich očiach. Bol to výnimočný pocit,“ prezradil nám Rob. Keď ešte v tomto svete zabehaný nebol, jeho hanblivosť bola, samozrejme, tiež väčšia. Keď prvý raz vystúpil z auta na slávnostný červený koberec a vykročil k davu, niekto na neho zakričal, nech dá nejaký naj hororový vreskot. Ale Stan, kolega, ho predbehol, zatiaľ čo on premáhal hanblivosť. Jasné, že časom sa riadne vytrénoval, teraz s tým teda problémy už nemá. „Teraz som veľký, silný nástroj,“ smeje sa Robert.

 
TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok