Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 13.04.2010 20:09:13 

Twilight

Kristen Stewart (Bella Swan)
 

KRISTEN JAYMES STEWART

 
 
Vek:    má 19 rokov
Skutočné meno: Kristen Jaymes Stewart
Dátum narodenia: 9.Apríla 1990
Miesto narodenia v: Colorado, USA
Výška: 163 cm
Znamenie: Baran
Čínske znamenie: Kôň
 
 
 
 
 
Výnimočne charizmatická mladá herečka s talentom na dôveryhodné stvárnenie namrzených tínedžerov, Kristen Stewart, sa dočkala svojej prelomovej úlohy na obrazovkách v thrilleri „Úkryt“ z roku 2002. Napriek tomu, že ani tento, ani ďalší z jej ďalších filmov nebol kasovým trhákom, Kristen zaujala nielen divákov, ale aj kritiku. A to aj vďaka tomu, že sa neustále tlačila dopredu, zúčastňovala sa konkurzov a brala úlohy, ktoré neboli pre jej vek až také typické... Vtedy ešte nádejná hollywoodska star ani len netušila, že o pár rokov neskôr o nej budú hovoriť po celom svete ako o Belle Swanovej z fenoménu zvaného Twilight.

 
 

Zrod hviezdy:


Krátko po tom, čo sa Kristen narodila (9. apríl 1990 v Los Angeles), sa jej rodina presťahovala do Colorada, kde ale žila len krátko. Nasledovalo sťahovanie späť do LA, keďže Kristenin otec pracoval v tých časoch ako asistent réžie, producent či režisér mnohých projektov populárnej americkej stanice Fox. 

Celý príbeh rodiacej sa hviezdy začal po tom, ako si jeden z agentov pozrel školskú hru, kde Kristen hrala, a oznámil jej rodičom, že ich dcéra na herectvo má a že by bola škoda, ak by sa oň nezaujímala. Najskôr boli proti, no zlomila ich dcérina zvedavosť a priebojnosť. Kristen mala v tom čase iba osem rokov, no už vtedy chodila po kastingoch pre filmové a televízne úlohy. (Aj) vďaka otcovým kontaktom sa objavila vo viacerých reklamných spotoch, vrátane reklamy pre Porsche! 
 
 
 
 
 
 

Herecké pokroky:


O rok na to sa jej podarilo získať prvú rolu, a to vo filme od Disneyho s názvom „The Thirteenth Year“ (1999). Oveľa atraktívnejšiu rolu ale získala o dva roky v dráme „Životné istoty“ (2001), kde si zahrala dcéru problémovej slobodnej matky.

Stewart objavila samu seba až v roku 2002 v hollywoodskej dráme Davida Finchera „Úkryt“, kde nahradila Hayden Panettiere v jednej z popredných úloh. Napriek tomu, že si v tejto snímke zahrali aj také hviezdy ako Jodie Foster, Jared Leto či Nicole Kidman, dokázala sa Stewart presadiť natoľko, až ju kritici začali uznávať ako bohyňu.
 
 
 


Po „Úkryte“ si Kristen zahrala (opäť dcéru) v pochybnom projekte „Cold Creek Manor“ (2003) po boku Dennisa Quaida či Sharon Stone. Nasledovala jej prvá veľká príležitosť, hlavná rola vo filme „Chyťte to dievča!“ (2004), kde stvárnila živú tínedžerku Maddy. 
Horolezectvo je pre jej otca hobby, pri ktorom sa raz zranil natoľko, že záchrana jeho života by si vyžiadala 250 tisíc dolárov... a tak sa Maddy rozhodne vykradnúť za pomoci kamošov banku. Na rozdiel od Kristeniných predošlých snímkov mohla pri tomto filme dokázať, že herecký talent skutočne má. Aj sa tak stalo; film zožal menší úspech a zabodoval najmä u mladších divákov.

Jej ďalším filmom z roku 2004 bola psychologická dráma „Undertow“, ktorá sa napriek známym menám z produkcie nedostala na strieborné plátna, i keď na to rozhodne mala.

Nasledoval film „Rozprávaj“ (2005), ktorý vznikol na motívy istého bestselleru. Aj tu Kristen dokázala, prečo by si zaslúžila byť viac na výslní. Jej postava odhaľovala svoje temné i svetlé stránky, čo Kristen zvládla bravúrne. Zahrala si tu študentku Melindu, deviatačku, ktorú znásilnili. Melinda odrazu stráca kontakt so svojou triedou, rodičmi i školou, no ponecháva si svoju zatrpknutosť a časté cynické myšlienky. Bohužiaľ ani tento film nebol uvedený do kín, namiesto toho bežal zostrihaný v amerických televíziách...
 
 
 

Stewart sa neskôr dostala do vesmírneho fantasy-dobrodružsta Jona Favreaua „Zathura“ (2005), v ktorom nám predviedla večne popudenú staršiu sestru dvoch deciek, ktoré sa ocitnú v sci-fi dobrodružstve po tom, čo v pivnici objavia starú zaprášenú stolovú hru „Zathura“. A hoci kritici na tomto filme nenašli veľa dobrého, medzi to málo patril práve herecký výkon Kristen Stewart.

V roku 2007 sa blysla v dobrodružnej dráme „Útek do divočiny“, ktorú mal pod palcom Sean Penn a v romantickej komédii „Na území žien“, kde si zahrala po boku Adama Brodyho. Nesmieme samozrejme zabúdať na horor „Kliatba domu slnečníc“ (2007), kde opäť raz stvárnila hlavnú postavu. Ani tomuto titulu sa nepodarilo zaujať publikum natoľko, aby sa uznania dostalo aj Kirsten.

 
 

Najnovšie filmy:

 
 Všimli si ju ale viacerí agenti, ozvali sa jej a ona prijala takmer všetko, čo jej ponúkli. Objavila sa tak minulý rok v ďalších piatich filmoch, medzi ktoré patrí aj dráma „What Just Happened?“, kde sme ju mohli vidieť medzi takými hviezdami, ako sú Robert De Niro, Bruce Willis či Sean Penn. Krátko sa ukázala aj v akčnom sci-fi „Jumper“ (2008).

Ako prelomový bod jej kariéry možno označiť jej úlohu v prvom filme zo ságy Twilight, vo filme Súmrak. Kristen si tu zahrala hlavnú postavu, Bellu Swanovú, vďaka čomu ju už dnes pozná takmer celý svet a ponuky sa jej len tak hrnú. Vďaka úspechu filmu bolo už dokonca odklepnuté aj pokračovanie! Viac informácií. A zatiaľ čo si za prvý film polepšila o 2 milióny dolárov, za druhý ich dostane až 12!

Tento rok sa nám Kristen ukáže hneď v dvoch filmoch. Po prvé, v komédii „Adventureland“, ktorá sa dočká premiéry v marci, a po druhé, v dráme „Welcome to the Rileys“, o ktorej sa toho v súčasnosti veľa nevie. Snáď len to, že práve v týchto dňoch prebieha natáčanie.
Kris, tak ako ju doma prezývajú, žije stále so svojím bratom Cameronom i rodičmi v Los Angeles.

 

 

Čo o Kristen nevieš


– Najväčšou vášňou pre Kristen je jednoznačne surfovanie. Na morských vlnách dokáže tráviť celé dni; ten pocit, keď stojíte na surfe a snažíte sa udržať rovnováhu, je podľa jej slov neopísateľný. 
– Rada surfuje aj po nete, najčastejšie sa skrýva pod nickami „Kris“ alebo „Kstew“.
– Medzi jej ďalšie lásky patrí aj písanie, rada si zaje suši, popočúva Green Day, Nirvanu, Led Zeppelin, Cream, U2 či iné klasické rockové kapelky.
– Patrí medzi horlivých fanúšikov Heatha Ledgera.
– Trikrát získala nomináciu na „Young Artist Award“, ani raz nevyhrala.
– Jej matka pracuje ako scenáristka a pochádza z Austrálie.
– Kristen bola tento rok vyhlásená za „Najfantastickejšiu filmovú mladú herečku.“.
– Jej obľúbený horor sa volá „Osvietenie“ (1980).
– Chcela by vyštudovať univerzitu so zameraním na literatúru.
– Počas natáčania filmu Twilight musela Kristen nosiť neustále hnedé kontaktné šošovky! Má totiž prirodzené zelené oči a podľa knihy ich má mať Bella hnedé.
– Pre Twilight navrhla do jednej z posledných scén song „Flightless Bird, American Mouth“, ktorý bol napokon zaradený i na soundtrack.
– má 3 psov: Oza, Jacka a Lily.


 
 
TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok